Rodzaj Scorpiops (Euscorpiidae) zawiera 25 gatunków występujących na rozległych terenach Azji. Do tej pory 11 z nich odnotowanych zostało w Chinach, jednak jako że od kilku lat trwają dyskusje na temat "kompleksu" Scorpiops hardwickii, liczba ta może ulec zmianie. Ostatnimi czasy ustalono, że przynależy do niego 12 gatunków, z czego 5 występuje w Chinach.

Rodzaj Scorpiops został po raz pierwszy odnotowany w centralnych Chinach. W górach Huzhaoshan w prowincji Hubei odłowione zostały dwa niedorosłe osobniki przynależące do wymienionego wcześniej "kompleksu". Znalezione zostały na zboczu pokrytym kamieniami. Odnalezienie ich w tej części kraju było niespodziewane, gdyż inni przedstawiciele tego rodzaju występują głównie w Tybecie, jedynie S. jendeki opisany jest z Junnan, co również jest odległe od nowo odkrytej lokacji.

Z przeprowadzonych badań wywnioskowano również, że S. atomatus Qi, Zhu et Lourenco, 2005 oraz S. tibetanus Hirst, 1911 nie powinny być uznawane za przynależące do "kompleksu" Scorpiops hardwickii.

Do dokumentu załączony został również klucz do Scorpiops spp. z Chin.
  • Zhi-Yong Di & Ya-Wen He & Zhi-Jian Cao & Ying-Liang Wu & Wen-Xin Li. 2011. The first record of the family Euscorpiidae (Arachnida: Scorpiones) from Central China, with a key to Chinese species of the genus Scorpiops. Euscorpius, 118: 1−9.


Źródło: scorpiones.pl