Rodzaj Neobuthus Hirst 1911 (Buthidae) wraz ze spokrewnionymi z nim Nanobuthus oraz Butheolus mają bardzo skomplikowaną przeszłość. Mieszczą się w nich małych rozmiarów oraz rzadko spotykane gatunki - przez co też taksonomowie często popełniali błędy w kwestii ich przynależności. Aktualnie, na podstawie materiału zebranego przez autora publikacji w Etiopii oraz Somailandzie, dokonano rewizji rodzaju.

Samce z rodzaju Neobuthus Hirst, 1911 osiągają do 20 mm, samice do 30 mm. Zamieszkują pustynne, lub pół-pustynne tereny. Dokonano opisu następujących gatunków:
  • Neobuthus berberensis Hirst, 1911 - typowy gatunek.
  • Neobuthus ferrugineus (Kraepelin, 1898) - przeniesiony z rodzaju Butheolus.
  • Neobuthus awashensis Kovařík & Lowe, 2012 - nowo opisany gatunek.
Ponadto rodzaj zawiera: N. cloudsleythompsoni Lourenço, 2001 oraz N. sudanensis Lourenço, 2005, lecz autorzy publikacji nie byli w stanie przebadać typowych osobników. Odnośnie pierwszego jednakże już jakiś czas temu pojawiły się przypuszczenia, iż jest to nomen dubium.

Do publikacji załączono ciekawe zdjęcia zarówno samych skorpionów, jak i ich środowiska naturalnego. Dostępny jest także klucz do wspomnianych wcześniej trzech gatunków, oraz mapa występowania.

Źródło:
  • scorpiones.pl
  • Kovarik F, Lowe G. 2012. Review of the genus Neobuthus Hirst, 1911 with description of a new species from Ethiopia (Scorpiones: Buthidae). Euscorpius. 2012(138):1-25.