Opis Chactas camposi (Chactidae) wykonany przez Mello-Leitão w 1939 oparty był na jednym osobniku odłowionym w Ekwadorze. Następnie przez wiele lat takson ten był praktycznie niewspominany. W 1995 holotyp uznany został za zaginiony. Aktualnie jednakże dotarto do osobnika podpisanego jako "Chactas rosenbergi", którego po wstępnej analizie, zarówno opisu materiału, jak i cech morfologicznych, uznano za pasujący do deskrypcji C. camposi.

Osobnik ten jednakże wykazuje unikalne dla rodzaju Teuthraustes Simon, 1878, które jak się okazują, zostały również wspomniane w oryginalnym opisie. Gatunek ten został więc przeniesiony, tworząc Teuthraustes camposi (Mello-Leiato, 1939). Tym samym rodzaj ten liczy sobie 22 gatunków, z czego 12 odnotowanych zostało w Ekwadorze.

Całkowita długość ciała to 55 mm. Ubarwienie ciemnobrązowe. Jedynym znanym miejscem występowania jest Prowincja Cañar (Ekwador), skąd też pochodzi został osobnik typowy. Odłowiony został prawdopodobnie na terenach leżących 3000 metrów nad poziomem morza.

Bibliografia:
  • Ochoa JA, Pinto da Rocha R. On the taxonomical status of Chactas camposi Mello-Leitao, 1939. Zootaxa. 2012(3210):61-8.


Źródło: