Opisano dwa gatunki z rodzaju Ananteris Thorell, 1891 (Buthidae). Jeden z nich cechuje ciekawy, rzadko spotykany tryb życia. Przy okazji omówiono również pokrótce potencjalną historię ewolucyjną oraz problemy spotykane przy badaniu przedstawicieli tego rodzaju, które objawiają się m.in. liczbą odławianych osobników.

Ananteris surinamensis Lourenco, 2012
Opis wykonano na podstawie jednej samicy odłowionej w rejonie Serra de Tumucumaque w Surinamie. Jest to pierwszy gatunek z rodzaju, znany z występowania w tym kraju. Ilość przedstawicieli Ananteris z rejonów Gujany zwiększa się natomiast do siedmiu.

Ananteris intermedia Lourenco, 2012
Gatunek powstał na podstawie jednego samca odłowionego w Gujanie Francuskiej przy pomocy metody Winklera (w skrócie - przesiewając ziemię). Mierzy on jedynie 9,3 mm, ubarwiony jest w odcieniach żółci.

Wraz z niewielką liczbą gatunków z Afryki, Madagaskaru oraz Ameryki jest to gatunek zamieszkujący humus (ang. humuculous).

Ogólnie o "grupie Ananteris"
Oprócz opisu powyższych gatunków, przybliżono tematykę ekologii oraz biogeografii grupy. Podrodzina Ananterinae, która została zaproponowana jedynie dla rodzaju Ananteris, budziła od lat wiele kontrowersji. Aktualnie, dopóki nie zostaną przeprowadzone dalsze badania, sugeruje się używanie nieformalnego określenia "grupa filogenetyczna Ananteris". Mimo że w ostatnim czasie dokonano wiele w obrębie tej i spokrewnionych grup, badania są niezwykle trudne, przez wzgląd na rzadkość ich występowania - wśród wielu gatunków młode nie zostały nigdy odłowione, a te, do których udało się dotrzeć, pozyskano przez przesiewanie gleby. Fakt ten, oraz pewne cechy morfologiczne, sugeruje, że grupa początkowo mogła być złożona tylko z gatunków zamieszkujących glebę, których jedynie dorosłe osobniki na przestrzeni czasu zaczęły przystosowywać się do życia na powierzchni ziemi. Sytuacja taka często jest obserwowana u owadów, lecz do tej pory nie udokumentowano jej u skorpionów.

Bibliografia
  • Lourenço WR. Humiculous scorpions: On the genera Ananteris Thorell, 1891 and Microananteris Lourenço, 2004 (Scorpiones: Buthidae), with the description of a new species from French Guiana. Comptes Rendus Biologies, Volume 335, Issue 8:555-61.
  • Lourenco WR. The genus Ananteris Thorell, 1891 (Scorpiones, Buthidae) in Guyanas region, with a description of a new species from Suriname. Entomologische Mitteilungen aus dem Zoologischen Museum Hamburg. 2012;16(188):41-7.


Źródło: scorpiones.pl.