W filmie z forum byla mowa o "kolekcjonerze" ktory mial 800 gatunkow ptasznikow w domu (jezeli dobrze pamietam).
W filmie z forum byla mowa o "kolekcjonerze" ktory mial 800 gatunkow ptasznikow w domu (jezeli dobrze pamietam).
prosty przykład Poecilotheria tigrinawesseli odkryta 2006 r.
tutaj link do opisu na arachnei:
http://arachnea.org/index.php?option...888&Itemid=168
i myślę że jeszcze parę gatunków czeka na odkrycie :D
bedzie
Ogrom ptaszników czeka na odkrycie. Przykładowo na FB na stronach typu "Theraphosids of Southeast Asia" czasami pojawiają się zdjęcia okazów jeszcze nie oznaczonych gatunkowo. Czy zostanie odkryty jakiś więksye od T.blondi? Trudno powiedzieć.
Ostatnio edytowane przez Krzyżaku ; 04-07-15 o 10:50 Powód: Uaktualnienie wiedzy w ciągu 8 lat!
Pytanie moim zdaniem nie tak głupie jak się wydaje, bo nie "ile", tylko "czy" głównie. A to już można oszacować choćby na podstawie wypowiedzi naukowców, którzy się ptasznikami zajmują. Można by jeszcze rozważać, jak podejść do hybryd powstałych w sposób naturalny - czy jak do kundli, czy jak do czegoś, co przyroda sama wykreowała, czyli czegoś pożądanego? Pozostaje mieć nadzieję, że większość tych, o których nie wiemy zostanie odkryta i zaadaptowana w hodowlach, zanim wyginie - w końcu niektórych gatunków więcej żyje w niewoli niż na wolności i wydaje mi się, że dzięki terrarystom będzie kiedyś możliwość przywrócić je naturze.
Nie ma to jak odkopać temat sprzed 8 lat - nie mając nic mądrego do napisania. Jeżeli w naturze istnieje populacja ptaszników spełniająca kryterium "zbioru osobników posiadających podobne cechy, zdolnych do swobodnego krzyżowania się w warunkach naturalnych i wydających płodne potomstwo[1]" wtedy będzie to gatunek. Logicznym wydaje mi się również, że w naturze zawsze będzie więcej gatunków zwierząt (w tym ptaszników), niż w hodowlach. Nie wszystkie ptaszniki z natury są sprowadzane i wprowadzane na rynek. Reintrodukcja - jeżeli zajdzie potrzeba - może, ale podejrzewam, że nie dzięki terrarystom.
[1]https://pl.wikipedia.org/wiki/Gatunek_%28biologia%29
Nie wiem co chcesz rozważać w kwestii "hybryd powstających w sposób naturalny". Hybrydyzacja znanych gatunków jest jednym z możliwych procesów, które mogą prowadzić do specjacji (powstawania nowego gatunku, a w rzeczywistości powstawania organizmu, który nie pasuje do opisu żadnego znanego gatunku, więc można stworzyć wg niego nową kategorię (gatunek), do której trafią osobniki posiadające te same cechy (opisane jako determinujące ten gatunek na podstawie pierwszego, opisanego jako ten gatunek osobnika, tzw. holotypu)).
Inna sprawa, że pytanie oryginalne tego wątku jest postawione przy braku elementarnej wiedzy. To tylko od ludzi zależy, ile będzie gatunków. Gatunki są wymyślane przez ludzi, nie ma ich dopóki nie zostaną wymyślone, więc mówiąc precyzyjnie nie ma żadnego nieodkrytego gatunku i jednocześnie mogą pojawić się praktycznie nieskończone ilości nowych gatunków. Teoretycznie można je wymyślać w nieskończoność lub też nie wymyślić gatunku w momencie, kiedy by się teoretycznie dało (np. uznając jakąś cechę za determinującą odmianę, załóżmy lokalną, a nie nowy gatunek).
Read more:
specjacja
taksonomia
gatunek
Ostatnio edytowane przez damianc0 ; 04-07-15 o 15:54
Ten problem został rozwiązany, a wątek zamknięty.
- Jeśli chcesz zadać nowe pytanie, załóż nowy wątek.
- Jeśli masz wątpliwości odnośnie rozwiązanego problemu, poproś moderatora o otworzenie wątku.
Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)
Zakładki