Witam, duzo slyszalem o sile jadu tego pajaka. To bzdury czy jednak cos w tym jest?
Witam, duzo slyszalem o sile jadu tego pajaka. To bzdury czy jednak cos w tym jest?
Ostatnio edytowane przez jabko ; 16-05-13 o 21:54
,, Scio me nihil scire''
w dalszym ciągu nie wiemy co słyszałeś.
EnDeZet: sikac pod wiatr to jak...
Ziolcz : rurki z kremem
Słyszałem, że jad tego pająka jest wyjątkowo silny, silniejszy od jadu Ceratogyrus, Poecillotheria i Pterinohilus. To prawda, czy raczej wymysły ?
,, Scio me nihil scire''
A co w tym dziwnego, ze silniejszy? Bardzo wiele pajakow ma silniejszy jad od przedstawicieli Theraphosidae, wiec czemu akurat o niego pytasz? Ptaszniki sa wzglednie slabo jadowite (jak na mozliwosci krolestwa zwierzat)
Tak, to prawda. Co jak napisał już Drakam nie jest niczym szczególnym.
To trzeba przeżyć, żeby to zrozumieć, żeby w to uwierzyć.
Co dokładnie chcesz wiedzieć o tej toksynie? Trochę nie sprecyzowałeś pytania. Zapytałeś czy jest silna ale nie zapytałeś dla kogo/czego?
Jedno ze źródeł: [Evidence for a high molecular weight pre-robustoxin molecule in the venom of the male Sydney funnel-web spider (Atrax robustus) S.
P. Collins, A. Comis, F. M. I. Tyler, M. Marshall and M. E. H. Howden] podaje, że jad Atrax robustus jest "groźny dla naczelnych i dla myszy, ale nie dla innych kręgowców, co zostało przebadane". Cytują jednak badania innego zespołu, a sami nie podają jakie to kręgowce sprawdzali.
Co do samych molekuł to takim najbardziej reprezentatywnym komponentem u tego pająka jest robustoksyna (nie wiem czy jest polska nazwa, po ang. robustoxin). Jej sekwencja, jako białka została opisana już w 1983 roku. Składa się z łańcucha 42 aminokwasów, stabilizowanych 4 wiązaniami siarczkowymi. Napisali, że większość to aminokwasy podstawowe, czyli pewnie jakieś alaniny i glicyny(?). To dane z publikacji z 1995 roku, ale budowa związku raczej nie mogła się zmienić.
Inne źródło (H NMR study of robustoxin, the lethal neurotoxin from the funnel web spider Atrax robustus) podaje, że robustoksyna działa na kanały sodowe, których otwieranie i zamykanie w błonach komórek regulowane jest ładunkiem elektrycznym.
I jeszcze to co już na forum wiele osób pisało: tylko samce powodowały groźne dla ludzi przypadki ukąszeń.
404 not found
Ukąszenie samicy też może ładnie potelepać.
Jad A. robustus działa zabójczo na owady i naczelne, ale przykładowo nie rusza psów i kotów (być może na inne zwierzaki z rzędu Carnivora też nie działa). Taki kangur przykładowo (nie wiem jaki, pewnie rudy), chociaż do rzędu drapieżnych to on akurat nie należy, znosi około 100-krotną dawkę śmiertelną dla człowieka. Bajer, nie?
Ogólnie bardzo silna neurotoksyna, ale jak widać działa dość wybiórczo.
A, podobne skutki mamy po ukąszeniach niektórych przedstawicieli rodzajów Macrothele i Hadronyche; Hadronyche (H. infensa i H. formidabilis) mają nawet silniejsze jady od A. robustus.
Spotkalem sie z opinia, ze jad tego ptasznika jest wrecz najmocniejszy wsrod ptasznikow, z drugiej strony slyszalem, ze sila jadu tego ptasznika nie ma wiekszych konsekwencji.
,, Scio me nihil scire''
Tyle, ze to nie jest ptasznik.
Ed: ja sie jeszcze nie spotkalem z twierdzeniem, ze jad A. robustus jest (dla czlowieka) niegrozny. Wyzej masz bardzo ladnie, ze zrodlami podane co i jak:)
Ostatnio edytowane przez cahir ; 17-05-13 o 23:37
To trzeba przeżyć, żeby to zrozumieć, żeby w to uwierzyć.
Racja to nie ptasznik, temat do zamkniecia:)
,, Scio me nihil scire''
Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)
Zakładki