Od czego zaczyna się hodowla? Oczywiście od pierwszego pająka a jego wybór nie zawsze jest łatwy. Musi to być pająk nieagresywny i o słabym jadzie ponieważ bezpieczeństwo hodowcy to podstawa ale również musi się podobać. Każdy ma swój gust więc tą sprawą się nie zajmę.
Chciałbym tylko podkreślić, że pisząc "ptaszniki te są spokojne" myślę statystycznie. Trzeba przyjąć do wiadomości, że pająkowi może się wahać "nastrój"(więcej opisane jest w temacie "Pajęczy temperament".

Brachypelmy
Jest to rodzaj pająków, który najczęściej jest polecany hodowcom na pierwszego pająka. I słusznie! Są to pająki bardzo spokojne i słabo jadowite. Hodowcy nie mają problemów z tymi pająkami. Nie wymagają AŻ tak dużej uwagi i opieki. Po drugie są bardzo tanie i ogólnodostępne.
Najczęściej polecanymi gatunkami z tego rodzaju są:
 • B.albopilosum czyli Ptasznik kędzierzawy. Najtańszy i najpospolitszy z ptaszników. L1 można kupic już za złotówkę. Ubarwiony na czarno z kremowoczarnym karapaksem. Nazwę zawdzięcza kosmatym włoskom w kolorze rudo-pomarańczowym.
 • B.vagans czyli Ptasznik czerwonoowdłokowy. Także tani i łatwo dostępny. Jest nieco agresywniejszy od kędziorka ponieważ miewa przejawy ,,szaleństwa". Jest matowo-czarny z czerwonym odwłokiem.
 • B.smithi czyli Ptasznik czerwonokolanowy. Jest troche droższy od swoich "kolegów" ale za to wynagradza to ubarwieniem. Czarny pająk z czerwoną obwódką na karapaksie i czerwonymi kolanami. Lubi urządzać dłuższe głodówki co może denerwować hodowców ale nie ma się czym przejmować.


Grammostole
Innymi pająkami często polecanymi początkującym hodowcom to Grammostole a właściwie tylko G.rosea czyli Ptasznik chilijski różowy. Jest bardzo spokojny i rzadko agresywny. Dorosłe osobniki są bardzo kosmate niczym futerko. Jej wadą jest po-wo-lny wzrost. Nie jest droga i bardzo łatwo ją kupić. Innych Grammostol nie wymieniam ponieważ są dużo zadniej spotykane w hodowlach.

Avicularie
Są to, jak zapewne wiesz, pająki typu nadrzewnego. Są spokojne i słabo jadowite. Poleca się je często początkującym ale należy uważać ponieważ wymagają one większej uwagi z racji wrażliwości na przesuszenia. Najczęściej spotykanymi gatunkami są:
 • A.versicolor czyli Ptasznik wielobarwny. Młode są koloru niebieskiego ale dorosłe...wielobarwne(trudno opisać, polecam obejżeć zdjęcia).
 • A.metallica czyli Ptasznik metaliczny. Tutaj jest odwrotnie. Młode osobniki są wielokolorowe a dorosłe niebieskie
  Niestety Avicularie są drogimi pająkami i L1 kosztują ok. 30zł.


Myślę, że opisywanie każdego gatunku nadającego się na pierwszego pająka mija się z celem.
Inne pająki, które również się nadają:
 • Nhandu
 • Chromatopelma (chociaż drogie)
 • Ascanthoscurrie (w 90% jest to A.geniculata)
 • Psalmopoeus (to jest moje osobiste zdanie)
  Więcej informacji na temat w/w gatunków można przeczytać na stronie głównej Serwisu Arachnea.