Na początek trochę treści - tego nigdy za wiele.

Linienie – proces zrzucania starej, za małej skóry, przez pająka.
Objawy pająka przed linieniem: ciemny odwłok, pajączek staje się osowiały, spokojny, przestaje jeść, plecie dywanik, pojawia się lusterko na odwłoku. Powinno się wtedy zwiększyć wilgotność i czekać.
Pająk może linieć w różnych pozycjach, młode pajączki najczęściej linieją na boku, duże najczęściej na plecach. Mogą zdarzyć się odstępstwa od tych reguł. Pajączki mogą linieć nawet na stojąco, lub przyczepione do sufitu, ścianki pojemnika.
Proces może trwać przez różny czas. Być może pół godzinki, może i bardzo się wydłużyć.
Podczas linienia pająka oraz gdy są widoczne objawy zbliżającej się wylinki NIE WOLNO przeszkadzać, ruszać, dmuchać lub w inny sposób stresować pajączka, gdyż może dojść wtedy do zablokowania pająka w wylince co dla pająka jest wyrokiem śmierci.
Opisana tutaj chromka linieje na boku, odwłok ma skierowany ku dołowi. Proces linienia z L4 na L5.

0:40 zaczęła, odpadł jej karapaks


0:46 karapaks zszedł na tył pajączka. Pajączek przekręcił się bardziej na bok i zaczął wyciągać nogi


0:49 zaczęła wychodzić nogami (pierwszy segment ten czarny) w połowie wyszedł i jeszcze odwłokiem trochę, widoczne są jakby skurcze mięśni (:?:) na karapaksie nowym tak jak np u mysich noworodków bicie serca widoczne jest.


0:53 pierwszy segment wyciągnęła widać że się już delikatnie robi niebieski.


0:54 przewraca się na plecy bardziej


0:56 ok połowy kolejnego segmentu nóg wyciągnięte i odwłok już prawie na wolności


0:58 drugi segment wyszedł i odwłok już tylko delikatnie z tyłu się trzyma


1:01 kolejny segment nóg wychodzi odwłok cały wyszedł


1:03 kolejny segment na wolności


1:05 uwolniły się no właśnie pedipalpy (para najbliższa zębom jadowym), kolejny segmencik nóg na wolności i prawie dwie nogi na wolności. Na drugim zdjęciu widać białe (miękkie) zęby.


1:06 4 nogi na wolności


1:08 jeszcze 2 nogi i wyjdzie w całości


1:09 jeszcze jedna noga


1:10 cała na wolności leży sobie i się gimnastykujeWylinki nie powinno się wyjmować dopóki pajączek sam nie wstanie na nogi i trochę się nie oddali. Pokarm powinno się podać po około tygodniu, przy dużych pająkach nawet po dwóch tygodniach (po tym jak zęby zrobią się czarne – twarde). Tuż po wylince pająkowi nie powinno się także przeszkadzać, niech spokojnie stwardnieje. Pajączek podczas gimnastyki może podkurczać nogi pod siebie, nie ma powodów do obaw. Czasem pajączki tuż po wylince jak staną na nogi także podkurczają je pod siebie. Niektóre pająki czasem wylinki wbudowują w ścianki gniazda. Często też są one niszczone przez pająka które po wylinkach się przechadzają.

Nie wiem czy się przyda, jeśli nie no cóż i tak nie miałem nic innego do roboty, jeśli tak to dobrze. Jeśli ktoś zauważy jakieś błędy to niech da znać poprawię.

//Mówi się wylinka - tak na przyszłość - Lee

Edit: ok :) zawsze miałem problem z podobnymi wyrazami :) sorka.
Edit2: Jeszcze dzięki afejowi (jego praca) zmienie zdjęcia na wykadrowane i od razu duże nie miniaturki. Wszystkie miniaturki zostaną w linku na dole, jeśli kogoś interesuje większy format. - Wkrótce