„Hodowanie dziury”
Czyli ptaszniki podziemne w naszej hodowli.

Pająki podziemne jest to grupa zrzeszająca jedne z najniebezpieczniejszych ptaszników. Są to bardzo prymitywne ptaszniki cechujące się:

- bardzo silnym jadem i szybkością,

- mniejszym owłosieniem niż ptaszniki naziemne i nadrzewne,

- o wiele masywniejszą czwartą parą odnóży od pozostałych,

- umiejętnością znakomitego kopania w każdym podłożu.


Wielu ludzi rezygnuje z hodowli ptaszników podziemnych ze względu na ich szybkość i jad. A inni dlatego że te ptaszniki prawie cały czas siedzą pod ziemią i rzadko wychodzą ze swych norek. Mimo tego są to bardzo ciekawe pająki, wymagające dużej cierpliwości i ostrożności. W naturze zwierzęta te kopią głębokie nory, często osiągające prawie 2 m głębokości. Najczęściej są one zamieszkiwane przez niedojrzałe osobniki lub samice. Na powierzchni możemy spotkać dorosłe samce, gdyż rzadko kopią norki częściej wędrują w poszukiwaniu samic, by odbyć kopulację. Samice mają bardziej wyraziste kolory od samców. Trudno jest zauważyć w środowisku naturalnym, rzadko opuszczają norki. Najlepszą porą by je obserwować jest noc gdy wychodzą na polowanie.
Mimo iż są to pająki prymitywne to i tak są przepięknie ubarwione. Najczęściej spotykanymi gatunkami w hodowlach są:


- Haplopelma spp. – są bardzo atrakcyjnie ubarwione. Na odwłoku można zaobserwować ornament. Dojrzałe samce różnią się ubarwieniem od samic i młodych osobników. Samce tracą ubarwienie przy osiągnięciu dorosłości.


- Ornithoctonus spp. – są bardzo atrakcyjnie ubarwione, najczęściej spotykanym osobnikiem w hodowli jest Ornithoctonus aureotibialis.


- Ephebopus spp. – mimo tego że są to pająki podziemne znakomicie są przystosowane do nadrzewnego trybu życia. Niektórzy hodowcy uważają je za ptaszniki nadrzewne. Są słabo jadowite.


- Chilobrachys spp. – pająki tego gatunku wykonują bardzo duże ilości sieci. Większość terrarium jest gęsto za pajęczynowana.


- Citharischius spp. - jest drugim co do wielkości ptasznikiem afrykańskim. Samice dorastają nawet do 20 cm z rozpostartymi nogami, czyli ok. 10-11 cm samego ciała. Mimo, że nie są bardzo szybkie, to rekompensują to bardzo silnym jadem, długimi chelicerami i temperamentem


- Hysterocrates spp. - są jednolicie ubarwione, w naturze często z samicą mogą mieszkać niedorosłe osobniki możliwe że jest to potomstwo. Młodsze osobniki można trzymać w grupie. Na rynku ciężko dostać pająki "czyste" gatunkowo, ze względu na częste krzyżowanie przez hodowców H. gigas z H.crassipes.


Pająki te potrzebują wysokiego terrarium z dużą ilością ziemi (3/4 terrarium) w której wykopią sobie norki. Jako podłoże polecam torf lub włókno kokosowe, można też pomieszać torf z włóknem kokosowym co jeszcze bardziej urozmaici wygląd terrarium. Ważna jest też wilgotność, gdyż te pająki potrzebują około 80% wilgotności. Trzeba także uważać na pleśń, gdyż lubi się rozwijać w norkach na resztkach pokarmu. Trzeba zawsze pamiętać, by usuwać resztki jedzenia. Jeżeli zapewnimy pająkowi dużo podłoża w którym może kopać i robić rozgałęzione tunele wtedy jest większa szansa, że nasz pupil będzie łagodniejszy i zaniepokojony będzie się chował do swoich tuneli, rzadko próbując atakować. Naprawdę można ładnie urządzić terrarium dla pająków podziemnych. Wystarczy trochę chęci i mobilizacji, na pewno uzyskamy wspaniały efekt. Do manewrowania w terrarium należy używać pęsety. Manewrowanie tzw. gołą ręką nie jest najrozsądniejsze. Czyszczenie terrarium nie jest trudnym zadaniem. Wejście norki możemy przykryć jakimś pudełeczkiem przezroczystym. I możemy sobie spokojnie czyścić szybki. Jeżeli chcemy wymienić torf dobrym sposobem którego ja używam jest długa wykałaczka która pomoże nam wywabić pupila z norki. Pająk na pewno będzie zainteresowany, i powinien wyjść za patyczkiem z norki. Wtedy nakrywamy pająka jakimś pojemnikiem, od spodu wsuwamy tekturkę i wyjmujemy spokojnie pająka z terrarium. Później robimy tak samo tylko że najpierw wysuwamy tekturkę, a potem szybkim ruchem zdejmujemy pudełko z pająka.
Ciekawe zjawisko zaobserwowano u pająków z rodzaju Hysterocrates. Pająki te potrafią nurkować, naukowcy podejrzewają że w naturalnym środowisku polują na małe rybki.

Do budowy tego terrarium autor użył styropianu, następnie obkleił go torfem. Co dało wspaniały efekt.

Ja osobiście zachęcam do hodowli ptaszników podziemnych są to naprawdę wspaniałe pająki. Mimo iż to jest krótki artykuł, to zachęci was do hodowli ptaszników podziemnych.


Mam pozwolenie na wykorzystanie zdjęć.

Podziękowania dla Glaurunga

Pawelnek 2008

//Ortografia, interpunkcja, stylistyka - aspoleczna