Witam, udało mi się nakręcić geniculatę budującą gniazdko, poszedłem za ciosem i napisałem kilka słów dotyczących budowy gniazd przez ptaszniki. Jest to mój pierwszy para-artykuł więc proszę o wyrozumiałość.


Budowa schronienia to nieodłączny element bytu ptaszników, jako że pająki te w naturalnym środowisku nie prowadzą wędrownego trybu życia, szukają dla siebie odpowiedniego miejsca do zbudowania gniazda i w zależności od gatunku spędzają w nim większość swojego żywota. Do tych które spędzają najwięcej czasu w kryjówce zaliczamy wszystkie gatunki ptaszników podziemnych. Kopią one długie sieci korytarzy, zakończone jednym bądź kilkoma wyjściami. Ptasznik aby zapobiec zawaleniu się tuneli wyściela jego ściany pajęczyną, tworząc z glebą spójną konstrukcję, sięgającą nie rzadko do kilkudziesięciu centymetrów w głąb ziemi. U wlotów do jam pająk rozkłada dywanik, który pełni swego rodzaju system alarmowy, ostrzegając go o zbliżającej się potencjalnej ofierze. Ten sam sposób wykorzystują gatunki ptaszników naziemnych. Na miejsca swoich schronień wyszukują elementy otoczenia, podkopując się pod kamienie, korzenie i szczeliny. Do kopania jak i wznoszenia konstrukcji niezbędna jest umiejętność przenoszenia budulca. Do tej czynności pająki używają nogogłaszczek, w przypadku przenoszenia rzecz, niespójnych takich jak gleba, ptasznik spaja ją w większe kawałki pajęczyną. Zapraszam do obejrzenia filmu przedstawiającego budowę nory przez A. geniculate.

[youtube=budowa_gniazda]Ep6wFLHS8iY[/youtube]


Większość ptaszników nadrzewnych jak i niektóre gatunki naziemnych do budowy swoich gniazd wykorzystują wyłącznie pajęczynę , przędąc gęstą sieć wyścielają wybrane przez siebie miejsce. Zapewnia im to nie tylko schronienie ale również działa jak pułapka w którą wpadają owady. Gniazda te często są uszkadzane przez ofiary, toteż pająk nieustannie reperuje je powiększając tym samym swoją pajęczą fortece. Pajęczyna spełnia również rolę izolatora i chroni pająki przed bakteriami.

Oczywiście przedstawiłem bardzo pobieżnie temat budowy gniazd, nie sposób przedstawić ich wszystkich, ze względu na wielką różnorodność konstrukcji, można powiedzieć, że co gatunek to inny sposób budowy a tym samym inny efekt końcowy. Wspólną cechą jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, zdobywania pokarmu oraz schronienia dla mieszkańca .