Arachnea.org

Wątek: Artykuł: Klejąca kurtyna, czyli jak powstaje i działa pajęczyna

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
 1. #1

  Klejąca kurtyna-czyli jak powstaje i działa pajęczyna

  PAJĘCZE SIECI. JAK GDZIE I DLACZEGO.

  Postanowiłem napisać coś o sieciach pająków, ponieważ jest to temat mało powszechny i nie wywołujący chyba jakiegoś szczególnego zainteresowania na forum. Dla mnie jednak jest to temat BARDZO ważny, ponieważ przez właśnie sieci, zacząłem interesować się pająkami.

  Na początek czym jest pajęczyna. Jest to włókno zbudowane z białek, które od wpływem tlenu twardnieje i staje się wytrzymalsze od stalowej nici tej samej grubości.
  Tworzona jest w tysiącach gruczołów znajdujących się na brodawkach (kądziołkach przędnych) umiejscowionych na końcu odwłoku pająka.

  Jest kilka rodzajów sieci,pajęczyn(niektórzy specjaliści zawsze używają słowa pajęczyna, inni słowa sieć, ja będę używał tych wyrazów naprzemiennie):sieć płachtowa,warstwowa(sheet web);sieć kulista(orb web);sieć poplątana,skołtuniona(tangle web);sieć lejkowa,kominowa(funnel web);sieć rurkowa(tubular web);sieć kopułowa(dome web);sieć namiotowa(tent web).W dalszej części będę opisywał te pajęczyny, i postaram się dać przykłady pająków które te pajęczyny robią.

  Najbardziej popularną, najczęściej spotykaną (np. w domach) pajęczyną jest pajęczyna kulista. I dla niej poświęcam większość materiału.Nazywana jest kulistą ze względu oczywiście na swoje kuliste kształty. Są to sieci bardzo mocne. Na necie chodzi filmik na którym widać jak w taką sieć złapał się nietoperz, którego później skonsumował zwyczajny(oczywiście nie dla polaków) pająk ogrodowy.

  Do budowy sieci pająki używają różnych rodzajów pajęczyny. Może być sieć klejąca i chwytna, lub sieć puchata i chwytna, zależy oczywiście od pająka. Sieci mogą być budowane pionowo (większość kulistych) lub poziomo (płachtowa,warstwowa). Niektóre sieci otoczone są mniejszymi sieciami które mają na celu zdezorientować ofiarę, lub nawet strącić ją na sieć główną. Te dodatkowe „małe siatki” służą również jako ochrona przed drapieżnikami.

  Niektóre sieci są śmiercionośną bronią w odnóżach pająków. Dosłownie. Pająki z rodziny Deinopidae rozpościerają sieć między przednimi odnóżami i zwisając do góry nogami, czekają na ofiarę na którą zarzucają sieć i krępują jej ruchy. Inny pająk, tzw Bolas, wabi swoje ofiary feromonami i atakuje kleistym bąblem który kreci się na lince przyczepionej do odnóży pająka.

  Trap door spider chowa się w tunelu który zamyka drzwiami. Buduje na wyjściu z tunelu klapkę z sieci i materiałów które może znaleźć w otoczeniu. Gdy ofiara zbliży się do niej, pająk po prostu zgarnia ją do środka.

  Lynyphidae i Theridiidae konstruują sieci 3D. Do tych pająków należą, pająk Czerwonogrzbiety i czarna wdowa. Czerwonogrzbiety wykonuje poziomą sieć z wieloma pojedynczymi nitkami nad nią, a czarna wdowa wykonuje pajęczynę bardzo „niestaranną” „chaotyczną”. Jednak niech jej niedbałość nikogo nie zwiedzie. Jej pajęczyna jest bardzo mocna. Na Discovery widziałem film w którym opisywana była historia ugryzienia przez wdowę i żmiję naraz. Żmija utknęła w sieci czarnej wdowy i w to wszystko weszła biedna kobieta. Całe szczęście przeżyła ugryzienia i mogła opowiedzieć swoją historię.

  Nasze ptaszniki zazwyczaj tworzą sieć płachtową którą okładają podłoże by wzmocnić możliwość wykrycia ofiary bądź zagrożenia. Jednak ptaszniki wykonują też sieci rurkowe, połączone z płachtowymi. Przykładem może być H. incei. Również sieć lejkowa jest powszechna(ptaszniki podziemne). Oczywiście ptaszniki wykorzystują pajęczynę również do budowy gniazd, jak i kokonów.

  JAK PAJĄKI ROBIĄ SWOJE SIECI.

  Tak jak wspomniałem na początku pajęczyna to włókno zbudowane z białek, które pod wpływem tlenu twardnieje i staje się wytrzymalsze od stalowej nici tej samej grubości.
  Tworzona jest w tysiącach gruczołów znajdujących się na brodawkach (kądziołkach przędnych) umiejscowionych na końcu odwłoku pająka.

  Przeciętna grubość pojedynczej nici to około 0.15 mm ale spotkano nawet 0.02 mm. Widzimy je tylko dlatego że odbijają światło. Te cieniutkie nitki są w stanie zatrzymać przelatującego z pełną prędkością bąka. Sieci nie dość że wytrzymałe są również bardzo elastyczne. Sieć Araneus diadematus jest w stanie rozciągnąć się o 30-40%. Dla porównania stal może rozciągnąć się o 8% a nylon o 20%.

  BUDOWA PAJĘCZYNY NA PRZYKŁADZIE SIECI KULISTEJ

  Budowanie pajęczyn jest skomplikowane i czasochłonne dlatego dla bezpieczeństwa zazwyczaj dobywa się w nocy. Pająki robiące pajęczyny kuliste zaczynają w nocy a zdejmują je nad ranem. Zjadają sieć zostawiając tylko nić bazową na której opiera się cała konstrukcja. Dzięki temu łatwiej jest im ją odbudować. Zjadanie jest odpowiedzią pająka na zużycie materiałów które są potrzebne do budowy sieci. Ponieważ pochłania ona duże ilości protein i po jakimś czasie traci swoją wytrzymałość i lepkość, dlatego pająk przeprowadza właśnie taki recykling.
  Nić bazową pająk puszcza razem w wiatrem. Gdy pająk zdecyduje że miejsce jest dobre wypuszcza z kądziołków pierwsza linkę sieci która niesiona wiatrem przyczepia się do odpowiedniej powierzchni. Gdy już się przyczepi, pająk ostrożnie przechodzi po niej i wzmacnia ją kolejną linką.Ta czynność powtarzana jest aż do momentu gdy będzie w stanie utrzymać resztę konstrukcji.Po wzmocnieniu pierwszej nici pająk kontynuuje robiąc sieć w kształcie Y. Pierwsze trzy promienie gotowe. Dalej pająk dodaje następne promienie zachowując odpowiednie odległości z matematyczną precyzją. Gdy promienie już będą gotowe pająk wzmocni sieć pięcioma okrągłymi nićmi. Później pająk pokrywa sieć nićmi które nie są klejące, aby móc samemu bez problemu się poruszać podczas budowy. Dalej jego sieć rozwija się spiralnie(kuliście). Pająk używa swoich nie klejących sieci jako linii pomocniczych. Zachowuje odległość między każdym kręgiem używając swojego ciała jako miarki. Odległość między kręgami jest równa odległości między końcówką tylnych odnóży a kądziołkami. Gdy pajęczyna zostanie już skończona, pająk zdejmuje nie klejącą się część sieci.

  Obrazki ze strony www.xs4all.nl


  ZASTOSOWANIE PAJĘCZYNY W ŻYCIU CZŁOWIEKA:

  W czasach starożytnych wkładano pajęczynę do ran by zatamować krwawienie. Polinezyjscy wędkarze używali ich do połowu jako żyłki. Używano ich również do robienia sieci służących w transporcie. Niektóre pleciona używały sieci by okryć sobie głowę prze deszczem.

  Podczas II wojny światowej, nici Araneus diadematus, Zilla atrica, Argiope aurantia i innych używane były jako włosy w urządzeniach pomiarowych. Amerykanie używali nici czarnych wdów w ich celownikach armat itp.

  A teraz taka ciekawostka która pokazuje że już dawno temu badano wykorzystanie pajęczyn w przemyśle. W 1709 roku francuz Bon de Saint-Hilaire pokazał że można używać jej na co dzień. Wiele kokonów zostało zebranych, wygotowanych i później wykorzystanych by zrobić kilka par skarpet. Niestety po tym doświadczeniu stwierdzono że jest to nieopłacalne, gdyż potrzebnych by było około 1.3 miliona kokonów aby uzyskać kilogram materiału użytkowego.

  Madagaskar też miał swoje próby. Starano się tam „doić” Nephilas z pajęczyny. Wyciągana była ona ręcznie do momentu aż pająk przestał produkować. Gdy tak się działo pająka wypuszczano i eksploatowano następnego. Zbierana sieć miała piękny złoty kolor.Ten projekt również porzucono ze względu na wiele bliżej mi nieznanych problemów.

  Na razie to tyle odnośnie tematu sieci. Zamieszczam jeszcze link do tego filmu na którym widać jak pająk zjada nietoperza. Zapraszam do obejrzenia.

  http://video.nationalgeographic.com/video/player/animals/bugs-animals/spiders-and-scorpions/spider_orb_kills_bat.html?source=G2108

  I jak zwykle notka dla upierdliwców którzy nic nie wnoszą do tematów tylko krytykują błędy ortograficzne, składniowe itp. DARUJCIE SOBIE. Zamiast tego spróbujcie mi pomóc w zebraniu materiałów o przykładach, opisach powstania innych sieci. Dzięki z góry.

  Korzystałem z BigHairyspiders.com,http://www.arachnologia.edu.pl/ www.spiderzrule.com.

  Dodam jeszcze artykuł z onetu mówiący o pająkach w kosmosie. I o tym że potrafią w stanie nieważkości pleść sieci.
  http://wiadomosci.onet.pl/1867391,16...akom,item.html Dzięki dla LoRda za zwrócenie mi uwagi na ten wątek. THX.
  Pozdrawiam

  4.XII.2008 PAJĘCZYNA A TRANSPORT

  Pająki wykorzystują swoją pajęczynę by się przemieszczać. Wygląda to tak że pająk podnosi odwłok do góry i wystrzeliwuje wiązkę pajęczyny, która rozciąga się i rozciąga do momentu poderwania pająka. Później to już od wiatru zależy gdzie pająk wyląduje. Takie zachowania nazywa się balonowaniem.(z ang. balooning) Przykładem może być pająk Clubiona który często woli polecieć niż pójść.  Zdjęcie ze strony www.xs4all.nl  CDN.

  Michał

  //Naniosłem parę poprawek - Sad_Mad
  Hemoglobina,mistyfikacja,woda,ziemia,takasytuacja.

 2. #2
  I to wszystko ? To jeszcze jakie są rodzaje sieci (link bo o tym było), trochę więcej o jej powstawaniu, źródła z których korzystałeś. Od siebie, czyta się w miarę dobrze. Ale wiadomo "daj palec to weźmie cała rękę", czyli cosik więcej można tu napisać.
  Tylko osoby z czarnym ptakiem w avatarze udzielają najlepszych porad

 3. #3
  Hmmmm, rodzaje sieci już wymieniłem chyba....jeśli chodzi o materiały to zapomniałem już dodaję. Dodane!! . Mi się wydaje i tak że jak do tej pory na tym forum więcej o pajęczynie nie było. I znowu pojawia się prośba o więcej bez własnego wkładu. Prosiłem przecież żeby jeśli ktoś chce uzupełnić coś w tym arcie, to żeby mi wysyłać linki materiały itp itd. Cały czas widzę że powstają nowe pomysły na artykuły ale żeby coś samemu napisać to już ciężej. Ten temat będzie się rozwijał właśnie dodaję jakieś nowe ciekawostki. I będę dodawał jak się z czymś spotkam.
  Hemoglobina,mistyfikacja,woda,ziemia,takasytuacja.

 4. #4
  Nie wiedziałem do którego artykułu to dodać. czy o anatomii czy o pajęczynie. Ale już będzie tutaj. Natknąłem się na takie informacje, nie wiem dla ilu osób będą one nowymi informacjami. Ja czytam to po raz pierwszy...

  (tłumaczenie własne)

  Biomateriały: pajęczynowata wydzielina ze stóp pająka


  Niespodziewany mechanizm czepny może ratować te duże pająki przed fatalnymi w skutkach upadkami z dużej wysokości.

  Pająki przędą pajęczynę za pomocą skomplikowanych tworów zwanych kądziołkami przędnymi.Używają jej by łapać ofiarę, ochraniać się, rozmnażać.Chcemy tu pokazać że Aphonopelma seemani z Kostaryki przędzie za pomocą stopek by zapewnić sobie dodatkowe przywieranie podczas przemieszczania, co daje im możliwość wspinania się po płaskich ścianach. Nasze odkrycie rzuca nowe światło na zastosowanie i przydatność pajęczyny.

  Tekst oryginalny tutaj: http://www.nature.com/nature/journal...43407a.html#B1

  a tutaj obszerniejszy tekst na ten temat ale bez żadnych większych nowości:
  http://www.jyi.org/news/nb.php?id=809

  i jeszcze więcej. Zawiera część powyższych ale opisano w jaki sposób to odkryli, dlatego ten kawałek też dla Was przetłumaczę:

  "Naukowcy kładli pająki na pionowej szklanej powierzchni. Są one w stanie się na nich utrzymać dzięki tysiącom włosków czuciowych/szczecinek oraz pazurkom które znajdują się na końcu każdego odnóża. Gdy jednak zaczynały się ześlizgiwać.\ naukowcy zauważyli iż z każdej z 4 par odnóży wydzielana jest pajęczyna która pozwalała utrzymać się pająkom do 20 min. na tej samej powierzchni. Ślady pajęczynowatej wydzieliny były widoczne na szkle. Również na badanych pod mikroskopem odnóżach/stopkach widać było kanaliki podobne do tych ma kądziołkach..."

  Oczywiście tak żeby mieć przetłumaczone na 100% musicie sami sobie przeczytać oryginał.Nie jestem biegły w angielskim.
  Hemoglobina,mistyfikacja,woda,ziemia,takasytuacja.

 5. #5
  dobre info!
  Foto-Temat

  Gdzieś tam!... Daleko od terrarystyki... ale kiedyś na pewno tu wrócę :]

  !! Zmiana nicka z TrancE1987 na Sz.Pan R. !!

 6. #6
  Zbanowany
  Dołączył
  sty 2010
  Płeć
  Skąd
  Wszędzie gdzie jestem potrzebny
  Postów
  121
  było.

  Costa Ryca to nic innego jak Kostaryka :D

 7. #7
  Gdzie? I czemu nikt nie zwraca uwagi jeśli było przy informacjach na temat anatomii? I pajęczyny?

  Prawda:D:rolleyes:
  Hemoglobina,mistyfikacja,woda,ziemia,takasytuacja.

 8. #8
  Zbanowany
  Dołączył
  sty 2010
  Płeć
  Skąd
  Wszędzie gdzie jestem potrzebny
  Postów
  121
  to chyba było w arcie "Blackmane" ale nijak nie mogę go już znaleźć :/

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

 1. Jak to działa..? :)
  Przez -oO_Fisk_Oo- w dziale Terrarium
  Odpowiedzi: 6
  Ostatni post / autor: 28-04-11, 15:18
 2. Taśma klejąca
  Przez LWWL w dziale Terrarium
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post / autor: 17-03-11, 12:35
 3. Poecilotheria - jak działa jad ?
  Przez kowallosu91 w dziale Arachnea - od zaciekawienia do pasji
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post / autor: 27-08-08, 02:34
 4. jak działa ?
  Przez Dawid2006 w dziale Terrarium
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post / autor: 25-05-08, 23:08
 5. Raczej nie działa...
  Przez Jimi Hendrix w dziale Raporty & Wypadki
  Odpowiedzi: 2
  Ostatni post / autor: 22-04-08, 22:29

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •