Notes on Pterinochilus murinus Pocock, 1897
Daniel Pedersen


Pterinochilus
należy do podrodziny Harpacitrinae i jest jednym z najbardziej popularnych afrykańskich pająków w hodowli. Są często dostępne ze względu na łatwość w rozmnażaniu.

Gatunek ten jest najczęściej dostępny w dwóch odmianach kolorystycznych. Z Mombassy (w Kenii) jaskrawo złoty, który jest brązowawy lub szarawy, i Usambara - pomarańczowy, który jest bardziej czerwonawy. Osiąga rozmiary małe jak i średnie, jest agresywnym i szybko poruszającym się ptasznikiem, który powinien być traktowany z respektem i ostrożnością. Uważa się iż posiada jad mocniejszy niż wiele innych gatunków ptaszników. P. murinus jest też bardzo szybko rosnącym pająkiem i długość życia samicy to około 10 lat. Obie odmiany kolorystyczne wymagają takiej samej opieki w hodowli: wilgotność około 50% i temperatura około 23-25 stopni C jest dobra dla tego gatunku. P. murinus jest nazywany oportunistycznym ptasznikiem. Często nie kopią nor , zamiast tego kryją się w gnieździe gęsto oplecionym pajęczyną.

W przeszłości, kilku ekspertów uważało, że forma barwna Usambara jest oddzielnym gatunkiem od formy z Mombassy. Rezultatem tego forma Usambara często jest sprzedawana jako 'Pterinochilus sp.'. I nadal można zobaczyć je w ofertach jako P. mamillatus lub P.spinifer. Dzisiaj większość ekspertów zgadza się, że te dwie formy barwne są tym samym gatunkiem (geograficzne formy).

Mam wrażenie, że wielu hodowców ptaszników myśli, że te dwie formy barwne zamieszkują to samo środowisko. Chociaż obie można znaleźć na otwartym terenie porośniętym niskimi zaroślami to forma Usambara jest też spotykana w lasach, plantacjach, na stosach drzew i pod domami. Znajdowana też jest na dużych wysokościach, gdzie doświadcza temperatury tak niskiej jak 15*C. Wiem, ze ludzie rozmnażali je w temperaturach pokojowych. Prawdopodobnie jest to jeden z najbardziej przystosowujących się gatunków ptasznika łatwo dostępnego na rynku.

Forma z gór Usambara jest odnotowana jako częściowo nadrzewna i można ją znaleźć w krzakach oraz w pniach martwych drzew, ale osobniki, które ja posiadam nie wykazują żadnych tendencji nadrzewnych.

Article has been written with permission from The British Tarantula Society.
All photos are copyrighted to The British Tarantula Society.