Arachnea.org
 • Terrarium

  Miejsce na Terrarium
  Na wstępie należałoby się zastanowić, w jakich miejscach wolno, a w jakich nie wolno stawiać terrarium dla ptasznika.
  • Parapet: jest to jedno z najmniej odpowiednich miejsc na terrarium z dość prostego powodu. Przy oknie występują dość spore skoki temperatury oraz terrarium jest poddane ciągłemu wpływowi promieni słonecznych. Jak wiemy, lub nie wiemy, jeżeli ptasznik będzie zbyt długo poddany promieniom słonecznym i nie zadbamy odpowiednio o wilgotność, możemy go przesuszyć.
  • Okolice telewizora, monitora, głośnego sprzętu grającego: kolejne nieodpowiednie miejsce na nasze terrarium. Jeśli lubimy sobie posłuchać głośno muzykę, odradzam stawianie terrarium na / przed / obok głośników. Posiadacze ptaszników wiedzą, że głównym ich zmysłem jest wyczuwanie drgań. Muzyka to dla nich istne trzęsienie ziemi, więc po co stresować ośmionogiego przyjaciela.
  • Zabrania się trzymać ptasznika w pokoju, w którym używane są jakiekolwiek środki owadobójcze, będzie to miało, bowiem podobne skutki dla robactwa, którego chcemy się pozbyć, jak i dla pająka, którego raczej pozbywać się nie chcemy.
  • Podłoga: nie jest to tak bardzo niebezpieczne miejsce.
  • Balkon: jest to chyba najmniej odpowiednie miejsce na terrarium. Zwierze byłoby poddane nieodpowiednim dla niego warunkom. Gwałtowne skoki temperatur nierzadko schodzące poniżej granicy tolerancji gatunkowej. Może w szybkim czasie doprowadzić do śmierci ptasznika.
  Wymiary
  Kiedy już mamy upatrzone miejsce na terrarium, kolejną sprawą jest jego wielkość. Są one zależne od sposobu życia, jaki prezentuje dany gatunek.
  • Ptaszniki naziemne: standardem na terrarium dla ptasznika naziemnego jest 30x30x25 (dł. x gł. x wys.). Są to najbardziej optymalne wymiary, pozwalające nam na użycie elementów wystroju.
  • Ptaszniki nadrzewne: standardem u tego rodzaju ptaszników jest terrarium o wymiarach około 25x25x35 (dł. x gł. x wys.). Jednak biorąc pod uwagę, że lubią się one wspinać, można spokojnie zrobić wyższe terrarium. Będzie można wtedy przyozdobić całość o gałązki, które zapewne posłużą do budowy gniazda.
  • Ptaszniki podziemne: ptaszniki ryjące w ziemi tunele potrzebują grubej warstwy podłoża (około 15-20 cm). Biorąc to pod uwagę, najlepsze wymiary będą w okolicach 30x30x30.
  Materiały
  • Szkło: jest to najlepszy materiał na terrarium, w którym będzie panowała bardzo wysoka wilgotność. Do zrobienia terrarium ze szkła będzie nam potrzebne parę rzeczy, a mianowicie: Szyba o odpowiednich wymiarach, którą przytniemy sami nożem do szkła, lub zlecimy to zadanie szklarzowi (dodatkowo nam ładnie wyszlifuje kanty). Następną potrzebną rzeczą będzie silikon, najlepiej akwarystyczny lub inny akrylowy, prowadnica do szyb podwójna, górna głębsza i dolna płytsza. Jedną z ważniejszych rzeczy jest siatka metalowa (najlepiej), lub inny trwały materiał mogący posłużyć jako wentylacja.
  • OSB (lakierowana sklejka): dobry materiał na budowę terrarium o klimacie średnio wilgotnym lub suchym. OSB możemy nabyć w marketach budowlanych oraz u stolarza. Dobrze byłoby od razu zlecić pocięcie na odpowiednie wymiary. Dostępne są rożne grubości płyt OSB, jednak najlepsza będzie 18 mm, przynajmniej mamy pewność, że nam się nie rozejdą warstwy przy czyszczeniu. Dodatkowe, potrzebne nam materiały do poskładania tego rodzaju terrarium to: śruby odpowiednio długie, aby płyty dobrze się trzymały, silikon akrylowy (uszczelnianie), prowadnica podwójna górna (głębsza) i dolna (płytsza), jakaś siatka wentylacyjna (najlepiej metalowa), lakier akrylowy (mimo to, że OSB jest już lakierowane, dobrze jest dodatkowo zamalować wnętrze, co najmniej jedną warstwą lakieru).
  • Plexa: tworzywo sztuczne, z którego również możemy wykonać terrarium. Minusem jest to, że łatwo się rysuje i nie jest tak przejrzyste jak szkło. Jeśli chodzi o konstrukcje, kieruj się tym, co pisze w punkcie na temat szklanego terrarium.
  • Inne rodzaje płyt drewnianych: nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć innego rodzaju płyt. Należy tylko pamiętać o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci. Najlepiej w tym celu nałożyć około 3 warstw lakieru akrylowego. Reszta na temat konstrukcji pisze w punkcie o OSB.
 • Website Translator

 • Komunikat

  Początkujący hodowco!
  Przed rozpoczęciem zadawania swoich pytań na forum koniecznie zapoznaj się z FAQ o pająkach
  FAQ - Pytania i odpowiedzi
 • Pomoc Doraźna

  Doraźna pomoc online

  By przystąpić do Programu Mecenat i wybrać swojego Opiekuna należy zapoznać się z informacjami dostępnymi tutaj:

  Wejdź i przeczytaj
 • Programy Specjalne

  Program MECENAT

 • Kalendarz

  Lipiec   2022
  Su Mo Tu We Th Fr Sa
  1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31
 • Pomóż w rozwoju!

  Napisz do nasNapisz Artykuł
  Teksty na wysokim poziomie merytorycznym mogą liczyć na honorarium pieniężne

  Napisz do nasZgłoś błąd
  Jeśli w jakimś tekście zauważyłeś błąd zgłoś go Administracji