Arachnea.org
 • Wilgotność i temperatura

  Najważniejszymi sprawami w terrarium jest odpowiednia temperatura i wilgotność. Warto pamiętać, aby terrarium stało z dala od promieni słonecznych i w niedostępnym miejscu dla dzieci.

  Niezbędnym jak i również zalecanym wyposażeniem do terrarium jest pęseta (ok. 30cm), spryskiwacz lub strzykawka (w zależności od tego w czy trzymamy naszego pupila), termometr, czerwona żarówka (25 lub 15W).

  Wilgotność w terrariach utrzymujemy poprzez utrzymywanie wilgoci w podłożu. Najlepszym sposobem nawadniania jest spryskiwanie podłoża w terrariach lub wlewanie po ściankach wodę używając strzykawki (dotoczy to głównie małych pojemników np.: pojemnik na mocz). Podczas spryskiwania trzeba zostawić niewielki suchy fragment w podłożu, pająk ma możliwość wyboru, gdzie w danym momencie chciałby przebywać. Wilgotność nie powinna spadać poniżej 65-70% wyjątkami są ptaszniki górskie i pustynne, które nie potrzebują aż takiej wilgotności. Również zalecanym sposobem utrzymywania wilgotności jest pojemnik z wodą. Istotną rzeczą jest zwiększenie wilgotności przed wylinką, ponieważ łatwiej pająkowi jest przejść ten stan, w którym jest bezbronny. Wilgotność możemy kontrolować, przez hygrometry elektroniczne lub wskazówkowe, ale nie jest to istotna rzecz natomiast w małych pojemnikach trzeba sprawdzać wilgotność po dotyku podłoża palcem. Wystarczy kontrolować wzrokowo tak, aby nie było za sucho lub za mokro,(czyli nie robiło się błoto).

  Temperatura otoczenia jest bardzo ważnym czynnikiem, gdyż od niej zależy jak szybko będzie rósł nasz pająk lub im wyższa temperatura w kryteriach danego gatunku tym większa jego ruchliwość, należy pamiętać też, że za wysoka temperatura może doprowadzić do wysuszenia, odwodnienia pająka, co prowadzi do śmierci. Optymalna dla większości ptaszników temperatura to 22-26 ºC, lecz niektóre gatunki potrzebują wyższej. Jeżeli w pomieszczeniach, w których znajduje się pająk temperatura jest niższa niż wymaga tego dany gatunek, należy dogrzać terrarium używając czerwonej żarówki (czerwona, ponieważ pająk nie widzi tego światła, co daje nam lepszą obserwacje, oraz pająki są głównie aktywne nocą). Następny sposób to maty grzewcze, które dajemy pod jedną polówkę terrarium, tak żeby pająk mógł sobie sam wybrać, czy chce przebywać w cieplejszej części czy tej bardziej chłodnej. Jeżeli chcemy by w terrarium była stała temperatura można podłączyć urządzenie grzewcze do termoregulatora, lecz należy pamiętać o dobowych skokach temperatur. Ogólnie przyjęta zasada jest taka, że w dzień temperatura powinna być o 3-4 ºC wyższa niż w nocy. Jednak ten sposób jest mało wykorzystywany, z powodu skutków, jakie są, gdy przegrzejemy terrarium. Wtedy kończy się to dla Nas tragedią w postaci śmierci pająka. Dlatego bardziej polecanym sposobnej jest używanie żarówki grzewczej.

 • Website Translator

 • Komunikat

  Początkujący hodowco!
  Przed rozpoczęciem zadawania swoich pytań na forum koniecznie zapoznaj się z FAQ o pająkach
  FAQ - Pytania i odpowiedzi
 • Pomoc Doraźna

  Doraźna pomoc online

  By przystąpić do Programu Mecenat i wybrać swojego Opiekuna należy zapoznać się z informacjami dostępnymi tutaj:

  Wejdź i przeczytaj
 • Programy Specjalne

  Program MECENAT

 • Kalendarz

  Lipiec   2022
  Su Mo Tu We Th Fr Sa
  1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31
 • Pomóż w rozwoju!

  Napisz do nasNapisz Artykuł
  Teksty na wysokim poziomie merytorycznym mogą liczyć na honorarium pieniężne

  Napisz do nasZgłoś błąd
  Jeśli w jakimś tekście zauważyłeś błąd zgłoś go Administracji