Arachnea.org
 • Tapinauchenius violaceus [Mello-Leiao, 1930]

  INFORMACJE OGÓLNE


  Dorosła samica. Zdjęcie autorstwa Michal302.


  Dorosły samiec. Zdjęcia autorstwa Obli.


  Nazewnictwo

  Nazwa łacińska: Tapinauchenius violaceus
  Nazwa angielska: Purple Tree Spider

  Wygląd i wielkość

  Niezbyt duży przedstawiciel rodzaju. Dorosła samica około 5cm DC, samiec około 3 - 4cm DC. Samice dojrzałość płciową osiągają dużo wcześniej, średnio przy 3 cm DC. Młode L1 mają ok 1-1,5 cm długości z rozstawem odnóży. Jednolicie ubarwiony, w kolorze ciemnego fioletu, z niebieskim połyskiem przy jasnym oświetleniu. Długie i gęste włosy na odnóżach koloru rudego/rdzawego. Samice po wylince są intensywnie granatowe, z czasem kolor jest bardziej stonowany, aby po kolejnej wylince znowu być intensywnym. Dorosłe samce nie mają ani fioletowego, ani granatowego ubarwienia - w całości są zielonkawo-beżowe, z lekkim różowym połyskiem.


  Długość życia

  Samice dożywają kilku lat (długość ich życia może być uzależniona od ilości wyprodukowanych kokonów). Dorosłe samce żyją około pół roku po ostatniej wylince.


  Występowanie i biotop

  Miejscem występowania w naturze są lasy tropikalne Gujany Francuskiej i Brazylii. Typowy wilgotny klimat równikowy ze średnią roczną sumą opadów dla Gujany Francuskiej, powyżej 3000 mm. Charakteryzujący się całorocznymi opadami. Elementem podwyższającym wilgotny i gorący klimat jest Prąd Południoworównikowy. Klimat cechuje się także wysokimi temperaturami dobowymi jak i rocznymi z niewielkimi spadkami nocnymi. Temperatury w zakresie 24 stopnie w najzimniejszych miesiącach do 28 w najcieplejszych. Cały rok panuje wysoka wilgotność powyżej 80%.  Lasy tropikalne w Gujanie Francuskiej. Źródło: www.panoramio.com

  Informacje, uwagi, cechy szczególne.

  Starszą nazwą tego gatunku, obowiązującą do 2008 roku była Tapinauchenius purpureus. Cały rodzaj przez wielu terrarystów uważany jest za najszybszych przedstawicieli wśród ptaszników. Pająki bardzo szybkie i skoczne. Swoją nerwowość i szybkość demonstrują zazwyczaj w ucieczce do gniazda jeśli mają taką możliwość.
  Z racji klimatu w jakim żyje, gatunek dość wrażliwy szczególnie za młodu, na wysokie wahania temperatur i wilgotności. Jak większość gatunków "nadrzewnych" T. violaceus chętnie poluje na ruchliwy pokarm jak i latający.  Samica T. violaceus ze zdobyczą. Zdjęcie autorstwa Gregorianr


  WARUNKI HODOWLI

  Terrarium

  Terrarium o orientacji pionowej. Wystarczającym będzie o wymiarach 20x20x30cm.  Terrarium dla Tapinauchenius autorstwa Morph'a.

  Temperatura i wilgotność

  Wilgotność powinna wynosić około 70%-80%. Temperatura powinna mieścić się w przedziale 25-27 stopni C, nocą może spadać do około 23 stopni C.
  Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium - przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlanie.  Żywienie

  Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.


  ROZPOZNAWANIE PŁCI

  Możliwe do rozpoznania już u podrośniętych osobników po budowie płytki płciowej lub z wylinki. Samce szybko osiągają dojrzałość płciowo. Zazwyczaj po około roku.  Różnice w budowie płytki płciowej T. violaceus.

  [img]hhttp://arachnea.org/images/stories/zdjecia_do_opisow/tap/viol/zdjecie7.jpg[/img]
  Spermateka dorosłej samicy T. violaceus. Zdjęcie autorstwa Michal302.

  ROZMNAŻANIE

  Młode samice, wielkości nawet 2,5-3 cm długości ciała bardzo często wytwarzają tzw. "próbne kokony". Są one tworzone bez udziału samca i są niezapłodnione, zatem polecamy nie odbierać ich samicom, a zostawić do czasu konsumpcji. Sam fakt wytworzenia takiego kokonu świadczy o osiągnięciu przez samice dojrzałości płciowej. W przypadku tego gatunku następuje to naprawdę bardzo wcześnie. Pająki zazwyczaj chętnie kopulują, a kokon składany jest zazwyczaj 2 do 5 miesięcy po kopulacji. Po kolejnych 1,5 - 2 miesiącach wychodzą z kokonu L1. Liczba jaj z kokonie sięga nawet ponad 200 sztuk.

  Raport rozmnożenia autorstwa PeO.  Kopulacja.


  Samica z kokonem.


  NII po otwarciu kokonu.


  NII i L1. Zdjęcia autorstwa Michal302.

  Ocena (zobacz skalę ocen)

  jad: 1
  szybkość: 3
  temperament: 3
  trudność hodowli: 2
  podatność na błędy hodowców: 3
  ocena ogólna: 12


  Źródła:
  • QUINTUS, Q. 2007. Tapinauchenius purpureus Schmidt, 1995 — Versuche und Beobachtungen. ARACHNE 12(5): 4-10.
  • Norman I. Platnick - The World Spider Catalog
  • www.arachnoboards.com
  • doświadczenia własne


  Polecany dla średnio doświadczonych hodowców.
  Komentarzy 4 Komentarzy
  1. Awatar Morph
   Morph -
   Dla sprostowania - moje terra ze zdjęcia jest wysokie na 25cm i jest w zupełności wystarczające. Myślę, że te 40cm to znaczna przesada.

   Pozdrawiam,
   Michał
  1. Awatar EnDeZeT
   EnDeZeT -
   Cytat Zamieszczone przez Morph Zobacz posta
   Dla sprostowania - moje terra ze zdjęcia jest wysokie na 25cm i jest w zupełności wystarczające. Myślę, że te 40cm to znaczna przesada.

   Pozdrawiam,
   Michał
   10cmx10cmx10cm takie też pewnie za duże dla dorosłego osobnika... Jaka przesada? Przecież te zwierzęta potrzebują też przestrzeni do życia
  1. Awatar Morph
   Morph -
   Miałeś kiedykolwiek pająka z tego rodzaju, trzymałeś go chociaż w takim terra jak ja czy ten komentarz jest na pokaz żeby się powymądrzać? Uzasadnij swoją teorię z potrzebą miejsca do życia - chętnie się dowiem nowych ciekawostek.
  1. Awatar wiking
   wiking -
   Terraria 40 cm wysokie stosuję do o niebo większych Poecilothera i są zupełnie wystarczające, więc dla Tapinauchenius violaceus który jest relatywnie niewielkim (średniej wielkości) pająkiem wysokość 25 cm wydaje się zupełnie wystarczająca. Koledze EnDeZet chodziło chyba zwrot " znaczna przesada" w rozumieniu, że im więcej miejsca dla pająka tym lepiej :) Ale też uważam, że wys. 25cm będzie OK.
 • Website Translator

 • Komunikat

  Początkujący hodowco!
  Przed rozpoczęciem zadawania swoich pytań na forum koniecznie zapoznaj się z FAQ o pająkach
  FAQ - Pytania i odpowiedzi
 • Pomoc Doraźna

  Doraźna pomoc online

  By przystąpić do Programu Mecenat i wybrać swojego Opiekuna należy zapoznać się z informacjami dostępnymi tutaj:

  Wejdź i przeczytaj
 • Programy Specjalne

  Program MECENAT

 • Kalendarz

  Maj   2022
  Su Mo Tu We Th Fr Sa
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31
 • Pomóż w rozwoju!

  Napisz do nasNapisz Artykuł
  Teksty na wysokim poziomie merytorycznym mogą liczyć na honorarium pieniężne

  Napisz do nasZgłoś błąd
  Jeśli w jakimś tekście zauważyłeś błąd zgłoś go Administracji