Nazewnictwo:
- Nazwa łacińska: Ctenolophus sp. red
- Nazwa angielska: Red trapdoor spider
Wygląd i wielkość:
Jest to jeden z większych trapdoorów. Samice dorastają do 5 centymetrów ciała a z rozpostartymi odnóżami potrafią osiągnąć około 7-8 centymetrów. Samce, prawdopodobnie do około 3-4 cm ciała. Samice mają ubarwione na pomarańczowo odnóża, podczas gdy karapaks i odwłok mają kolor brudnej żółci. Wzdłuż odwłoka ciągnie się charakterystyczny, szary pasek. Samiec ma bardziej intensywniejszy odcień kolorów samicy. Ciało skąpo porośnięte meszkiem.
Długość życia:
Szacuje się że samice mogą dożyć 10 lat. Nie jest to jednak potwierdzona informacja. Samce żyją znacznie krócej. Do roku, po ostatniej wylince.
Występowanie:
Zamieszkuje sawanny Południowej Afryki.
Jad:Jad trapdoorów nie jest do końca zbadany, aczkolwiek szacuje się że jest porównywalny z siłą jadu pająków z rodzaju Pterinochilus spp. (jak nie silniejszy). Zatem bardzo silny.
Cechy szczególne:
Jest relatywnie prosty w hodowli jednak jest to bardzo agresywny pająk, nie wahający się zaatakować przy każdej nadarzającej się mu okazji. Na szczęście, jest jednak dosyć powolny i nieporadny. Nie jest w stanie wspinać się po powierzchniach pionowych. Pod żadnym pozorem nie powinien się nim zajmować początkujący hodowca. Pająk podziemny. Robi korytarz, którego wejście na powierzchni jest zamknięte niewidoczną klapką, zrobioną z oprzędu i podłoża. Kiedy ofiara zbliży się w pobliże pułapki, pająk błyskawicznie wyskakuje spod klapki, łapie ofiarę i chowa się z nią w swoim tunelu.
WARUNKI HODOWLI:
Terrarium:
Wymaga wysokiego zbiornika. Optymalna wielkość terrarium to 20x30x20 (dł./wys./szer.). Terrarium dla trapdoora powinno mieć minimum 20-centymetrową warstwę podłoża, za które może posłużyć torf kwaśny. Pająk wówczas wykopie sobie tunel w podłożu, który będzie zakończony na powierzchni charakterystyczną klapką. Pojemnik musi mieć koniecznie dobrą wentylację ze względu na fakt że pająk jest bardzo podatny na pleśń. Nie są wymagane żadne kryjówki anid dekoracja (chyba że ze względów estetycznych), gdyż pająk sam zadba o swój 'dom'. Można postawić niewielką miseczkę z wodą, z której pająk będzie uzupełniał płyny. Można włożyć mech do pojemnika, wówczas pająk na pewno go wykorzysta do dodatkowego kamuflowania swojej pułapki.
Temperatura i wilgotność:
Temperaturę w pojemniku utrzymujemy na poziomie 27'C, z nocnymi spadkami o kilka stopni. Wilgotność dla tego gatunku powinna być utrzymana w granicach 70%.
Żywienie:
Karmimy karaczanami, mącznikiem młynarkiem lub świerszczami, dostosowanymi do wielkości pająka. Sam widok polowania jest niezwykle ciekawy. Kiedy ofiara zbliży się w pobliże pułapki, pająk szybko wyskakuje spod niej, łapie ofiarę i chowa się pod ziemią.
Romnażanie:
Brak jakichkolwiek danych. W Polsce nikomu nie udało się rozmnożyć tego pająka. Nie mówiąc o tym że otrzymanie samca tego gatunku, jest niezwykle trudne. Wszystkie trapdoory dostępne na rynku pochodzą z odłowu.
Cena:
Szacowana cena za dorosłą samicę oscyluje się w granicach 60 złotych.
Ocena:
jad: 4
szybkość: 2
temperament: 4
trudność w hodowli: 2
podatność na błędy hodowców: 3
ocena ogólna: 15
Polecany dla doświadczonych hodowców.
Źródła:
Zakładki