Arachnea.org

Wątek: Arachnofobia i entomofobia – dlaczego boimy się organizmów o wiele mniejszych od nas

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy 1234
Pokaż wyniki od 31 do 36 z 36
    Awatar Sith844
    Zadupie
    Strach często z niewiedzy pochodzi. Ludzie boja się tego czego nie znają(nie rozumieją).

No niekoniecznie, mając wiedzę też można się bać. Np. tego że pająk jest jadowity i jak nas użre, konsekwencje mogą być przykre. Ale to o czym mówimy - arachnofobia to lęk paniczny, nieracjonalny, nie mający nic wspólnego z wiedzą bądź jego brakiem. Przecież ludzie boją się nie tylko ptaszników, ale i zwykłych małych pajączków jakie spotykamy w naszych domach. Przecież dla każdego jest jasne, że są niegroźne. A mimo to wywołują lęki..
    Zapraszam na mojego bloga: http://ptasznikidevillarsa.blogspot.com/

Awatar majtkinadrodze
    Lublin
    żadna fobia nie ma racjonalnego podłoża i w większości fobii osoba nimi dotknięta doskonale zdaje sobie z tego sprawę.
    fobie mają związek z wiedzą na temat konkretnej rzeczy. nie może to być sama "sucha" wiedza, a poparta konkretnym działaniem, które osoba z fobią może zobaczyć i przekonać się na własne oczy, że jest tak jak mówimy.
    EnDeZet: sikac pod wiatr to jak...
    Ziolcz : rurki z kremem

Fajny artykuł, choć szkoda, że nie odpowiada w zasadzie na pytanie postawione w tytule ;). Fobia z definicji to lęk nieracjonalny i warunkiem koniecznym do "wyleczenia" jest inicjatywa samego fobika. A skąd bierze się fobia? Trudno tu uogólniać, podłoża mogą być różne - przyczyną fobii może być jej uwarunkowanie w przeszłości, poprzez skojarzenie elementu z czymś negatywnym. Na przykład w dzieciństwie użądliła mnie osa, co było bolesne i od tego momentu os się boję. Ale należy pamiętać o naszym dla niektórych niewygodnym pochodzeniu ;) WSZYSTKIE małpy nienawidzą pająków, panicznie boją się węży. Lęk przed tymi zwierzętami jest zadany ewolucyjnie. Małpy nie są na tyle sprawne intelektualnie aby odróżniać gatunki niebezpieczne od łagodnych po różnych detalach, a więc wszystkie te stworzenia traktują jako potencjalne zagrożenie. Tak też zachowywali się pierwotni ludzie. Z tego względu lęk przed pająkami, różnymi owadami czy wężami jest tak u ludzi częsty i tak łatwo się utrwala nawet bez specjalnego warunkowania. Co więcej nie uważam, aby był całkowicie bezpodstawny, biorąc pod uwagę fakt, że żyją u nas owady i pająki jadowite, które zdrowym osobom nie zagrażają, ale alergikom już jak najbardziej, a większość osób w ogóle nie wie, czy ma alergię. Osobiście wyleczyłam się z arachnofobii sama. Pająka łatwo opanować przez to, że nie lata. Natomiast osowate nadal stanowią dla mnie problem, gdyż bezpardonowo wdzierają się do ludzkich mieszkań, na dodatek dość łatwo je sprowokować do bolesnego użądlenia. Sama obawa przed bólem wydaje się być naturalna i zrozumiała, dołożywszy jeszcze ryzyko anafilaksji i już z fobii robi się zdroworozsądkowy dystans ;). Ja wiem, że wielu osobom może być trudno to zrozumieć, szczególnie że jak widać w oznaczaniu niebezpieczeństwa w argumentacji dominuje kryterium rozmiaru (ech), ale to naprawdę niewielka sztuka spojrzeć dalej niż czubek własnego nosa :)

Moja dziewczyna ma arachnofobię. To jest moje hobby i ona tego nie rozumie. Jak mogę ją przekonać i uświadomić jej że nie ma się czego bać?

Cytat Zamieszczone przez moutechado54 Zobacz posta
    Moja dziewczyna ma arachnofobię. To jest moje hobby i ona tego nie rozumie. Jak mogę ją przekonać i uświadomić jej że nie ma się czego bać?

No to się nie dobraliście :D. Terapia każdej fobii najlepsze efekty przynosi gdy jest wdrażana stopniowo (szczególnie jeśli "pacjent" nie chce współpracować). Spróbuj dziewczynie opowiedzieć coś o pająkach, o ich naturze. Uświadom jej jak bardzo te stworzenia są pożyteczne i potrzebne w przyrodzie. Odnajdź w internecie zdjęcia ładnych, kolorowych pająków, które nie wyglądają jak pająki, albo jakichś skakunów (zwykle bardzo ludziom się podoba ich wyraz "pyszczka"). Jak najwięcej opowiadaj, różnych ciekawostek, pomyśl co może zaciekawić laika, co Ciebie zafascynowało i skłoniło do poszerzenia wiedzy o pająkach? I zwróć jej uwagę na to jak bardzo arachnofobia utrudnia codzienne funkcjonowanie i uniemożliwia przeżywanie wielu przygód jak chociażby wyjazd na biwak czy do lasu. Pająki są wszędzie, prawdopodobnie w każdym pomieszczeniu domu gdzieś za szafą coś się gnieździ i nigdy nie wiesz kiedy to coś wyjdzie. Naprawdę lepiej się wyleczyć z lęków i być zdrowszym psychicznie. Na mnie ten argument działał.

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy 1234

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)