Arachnea.org

Wątek: Moje obserwacje dotyczące roztoczy

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
    Awatar Methoo

Moje obserwacje dotyczące roztoczy

Siema

Ostatnio dzięki uprzejmości Pawła Petrykowskiego miałem do dyspozycji mikroskop świetlny z kamerą. Używając go zrobiłem kilka zdjęć i nakręciłem kilka filmów. Cały materiał dotyczy 3 gatunków roztoczy z którymi się spotkałem. Od razu na samym początku nasuwa się problem identyfikacji - nie jest możliwa (dla mnie). Nie posiadam kluczy, wiedzy ani dostępu do szerzej opisujących problem publikacji. Podzielę się jednak tym co znalazłem i moimi obserwacjami.

Głębiej zainteresowałem się problemem kiedy kilka dni temu obserwowałem wylinkę swojej dorosłej samicy Ceratogyrus meridionalis. Zauważyłem, że ma na nasadzie chelicerów roztocza, które jeszcze w trakcie trwania wylinki przeszły na pająka. Najprawdopodobniej jest to gatunek pasożytniczy. Dysponuję jednym marnej jakości zdjęciem z słabego preparatu:

Następnie chciałem zaprezentować gatunek moim zdaniem drapieżny, przypominający morfologicznie, a także kolorem Hypoaspis miles. Wybiły u mnie całą ogromną populację skoczogonków w pojemnikach z karaczanami. Tym razem zrobiłem trochę lepszy preparat i nakręciłem film na żywym okazie obrazujący aparat gębowy (rzut na gnatosomę).
    H. miles używany jest w agrokulturze do walki ze szkodnikami, a także za granicą przez terrarystów do ochrony hodowli i walki z pasożytami. Żywi się nicieniami, larwami ziemiórek, innymi roztoczami, ogólnie wszystkim porównywalnej do niego wielkości [1][2][4].

1. Film przedstawia całego roztocza, z naciskiem na pracę chelicerów:

2. Zbliżenie:

3. Jeszcze większe:

Trzecim gatunkiem jest pasożytnicze roztocze, ściągnięte z Hottentotta saulcyi. Ma czerwony kolor co jest charakterystyczne dla wielu pasożytniczych gatunków roztoczy [1]. Poruszają się powoli, co może wskazywać właśnie na sposób odżywiania [2](siłą rzeczy drapieżniki muszą być szybsze). Wg [1] pasożytnicze gatunki roztoczy należą najczęściej do rodzin Erythraeidae, Trombiculidae, i Trombidiidae.

1. i 2. Przedstawiają rzut na całego osobnika. Widać powolne w porównaniu do poprzedniego ruchy i różnice morfologiczne:

3. Film pokazujący zbliżenie na aparat gębowy. Od razu widać, że pedipalpy są zredukowane. Może to być związane z tym, że gatunek nie potrzebuje ich przy polowaniu, nie pełnią funkcji chwytnych (tylko moje domysły).

Myślę, że warto zwrócić uwagę na znaczną różnicę w ruchliwości między tymi gatunkami. Pasożyt ma znacznie mniejsze chelicery oraz pedipalpy, co widać na zdjęciach i filmikach. Czasem zdarza się, że pasożytują tylko larwy albo nimfy a dorosłe są drapieżnikami. W tym wypadku pasożyty są formami dorosłymi (larwy roztoczy mają zawsze 3 pary odnóży[3], natomiast moja sztuka ma 4). Zakładam, że również nimfy i larwy tego gatunku są pasożytami. Wydaje się za to, patrząc na zdjęcie tego gatunku z mojej samicy meridionalisa, że może być to larwa lub nimfa roztocza. W tej chwili nie jestem w stanie dobrać się do nielicznej populacji jaka została między jej chelicerami, żeby zdobyć więcej sztuk do zdjęć lub filmów, a inne moje zwierzaki nie są zainfekowane.

Na koniec chciałem tylko jeszcze powiedzieć, że staram się użyć gatunku drapieżnego do walki z pasożytami na mojej samicy. Co z tego będzie nie wiem - dam znać po pewnym czasie w razie widocznych efektów (lub ich braku).

Tutaj znalezione przeze mnie na youtube filmy (oczywiście nie mojego autorstwa) przedstawiające H. miles. Na jednym z nich czyszczą Scolopendra hardwickei z pasożytującego gatunku.

Predatory Mites (Hypoaspis) with Nematodes as a food source - YouTube
    Using Preditory Mites (Hypoaspis) to control pest mites on Centipede (S. hardwickie) - YouTube

Żródła:
    [1] Parasites of Tarantulas (Theraphosidae) Journal of Exotic Pet Medicine Volume 18, Issue 4, October 2009, Pages 283–288,
    [2] Tarantula Keeper's Guide
    [3] Czesław Jura, Bezkręgowce
    [4] Hypoaspis miles / Snail health

Ten post nie ma być formą artykułu, zbyt wiele napisanych przeze mnie informacji jest poglądowa. Dzielę się tylko tym co wydaje mi się najbardziej przydatne. Możecie opisać swoje doświadczenia z roztoczami. Bardzo byłbym też wdzięczny za nakierowanie mnie na źródło lub osobę, cokolwiek co pomoże mi w identyfikacji gatunków z którymi się spotkałem.
    Później mogę dorzucić jeszcze zdjęcia powyższych gatunków, ale filmy chyba lepsze (?).

Pozdrawiam

PS. dzięki Wojtek za pomoc techniczną :p.

//Mimo, że to obserwacje, pozwoliłam sobie przenieść do lepszego działu - tutaj przynajmniej to nie zginie - Obli
    Ostatnio edytowane przez Methoo ; 03-06-14 o 14:45
    404 not found

po czym można poznać że pająk "padł" od roztoczy ?

Awatar Amon-re2000
    Szczecin - Pogodno
    Grzesiek!

kawał dobrej, ciekawej roboty!
    bardzo dobrze się czyta.

Mam nadzieję że to dopiero początek naświetlania problemu w hodowlach z powodu najazdu roztoczy ( tych tfu! pasożytów )

Baribal,
    padła mi samica C. schioedtei, na łączeniu karapaksu i odwłoka miała tak jakby mokrą plamkę, a na tej plamce roztocza...
    "Ktoś się rodzi księdzem, ktoś k****, a ktoś inny złodziejem, czasami ma to dobre strony, bo się można poznać"
    Szczecin!!

Awatar Methoo
    Cytat Zamieszczone przez Baribal Zobacz posta
    po czym można poznać że pająk "padł" od roztoczy ?
    Moim zdaniem roztocza same w sobie rzadko będą powodem śmierci pająka. Musiałoby być ich naprawdę całe mnóstwo, a mało kto do tego dopuszcza.

Groźniejsze są moim zdaniem jako wektory nicieni i bakterii. Mają kontakt z glebą i o ile w naszych terrariach podłoże jest względnie wolne od nicieni, to bakterii nigdy się nie pozbędziemy. Czasami jeśli trafi się gatunek mikroorganizmów powodujący infekcję to roztocza mogą przyczynić się do śmierci ptasznika przenosząc na niego bakterie.
    404 not found

Aaaj, napisałam taki piękny post, a się popsuł!

Zacznijmy od:
    Moim zdaniem roztocza
    Zacytuję Darka (Dark Raptor):
    Oczywiście chodzi o "te roztocze", nie "te roztocza" ;)
    Oraz zacytuję wyjaśnienie ze szczurzego forum (oni z kolei cytowali Wikipedię):

Roztocze (r n, l mn roztocza) - cudzożywne organizmy pobierające energię z martwych szczątków organicznych, rozkładając ją do związków prostych. Są reprezentowane przez liczne drobnoustroje (bakterie, grzyby), a także rośliny wyższe. Źródło: Wikipedia. To jest to, co żyje w dywanie.
    Roztocz (r m, l mn roztocze) - liczny (ok. 30 tys. gatunków, wiele gatunków nadal nieopisanych) rząd pajęczaków, obejmujący zwierzęta od mikroskopijnych do 3-centymetrowych, w tym wiele gatunków pasożytniczych (głównie ektopasożytów), przenoszących choroby, a także szkodników magazynowych. Zamieszkujące wszystkie strefy klimatyczne, również obszary polarne; dostosowały się do różnych środowisk, żyją nawet w gorących źródłach. Źródło: Wikipedia. To jest to, co żyje na szczurkach.
    - w naszym przypadku to jest to, co żyje na pajęczakach.

Osobnik z pierwszego filmiku w rzeczywistości też jest taki ciemny, czy cały preparat został zabarwiony na ciemny kolor, żeby cokolwiek było widać? Pytam, ponieważ ja jak dotąd spotkałam się z białymi drapieżnymi roztoczami. Mam u siebie niestety pakiet różnych gatunków, żeby było zabawniej wszystko jest u Heterometrusów - u jednego samca spód zajęty jest dość dużą ilością wczepionych w niego, a więc pasożytniczych roztoczy, z czym od jakiegoś czasu walczę i póki co - odpukać! - idzie całkiem nieźle, mam też te "dobre" roztocze u innych Heterometrusów (poniżej zdjęcia) i faktycznie jest ono dużo bardziej ruchliwe, ALE w moim przypadku nie wyeliminowało populacji skoczogonków, które również koegzystują ze skorpionami. Wpadliśmy z talibanem na pomysł (Dark zresztą to samo zasugerował i kosma chyba też, żeby nikomu nie ująć zasług ;]), żeby te drapieżne roztocze wrzucić do pojemnika, w którym jest skorpion z pasożytniczym roztoczem i powiem szczerze, że zwierzę wygląda teraz lepiej. Co prawda oprócz tego zabiegu robimy dużo innych rzeczy, żeby uratować skorpiona (sterylny i suchy pojemnik, regularne oczyszczanie spodu wacikami, ostatnio zamiast szynki w rogu terrarium postawiłam miskę z wodą - skorpion bardzo często w niej siedzi, praktycznie cały zanurzony, a gdy wychodzi, część roztoczy zostaje w wodzie. Chciałabym napisać, że skorpion czuje roztocze i próbuje się go w ten sposób pozbyć, ale raczej zakładam, że najzwyczajniej w świecie szuka wilgoci), ale mimo wszystko poprawa jest znaczna.
    Obiecane zdjęcia (i od razu zagadka - znajdź roztocze :P):

Dziś znalazłam też jeszcze inne roztocze u karaczanów - też dość duże, białe, ale dużo mniej ruchliwe niż te, które jest u skorpionów. Na wszelki wypadek wyczyściłam pojemnik i wymieniłam jego zawartość, ale to chyba nie jest groźny gatunek - siedział głownie na resztkach jedzenia, karaczany są czyste. Kiedyś populację mącznika wyrzuciłam z powodu jeszcze innego roztocza, takiego bardzo drobnego, wyglądało w zasadzie jak rozdrobnione kawałki otrębów i było tego bardzo dużo, zarówno w środku pojemnika, jak i na zewnątrz - i wszędzie się rozłaziło. No, ale podążając za treścią Wikipedii i patrząc na ilość już opisanych gatunków roztoczy, można w ciągu swojej pajęczarskiej kariery zaliczyć pewnie co najmniej kilkanaście gatunków roztoczy, szczególnie jeśli ma się też odłów..

I też optuję za wersją, że pająk z powodu roztoczy samych z siebie raczej nie pada, ale wydaje mi się, że wersja z nicieniami lub bakteriami jest jak najbardziej realna - jedna z naszych samic Heterometrus mysorensis (odłów) miała masakrycznie dużo roztoczy, pod koniec udało się prawie całkiem wyeliminować liczbę pasożytów, ale niestety skorpion ostatecznie padł. Tak nagle i po prostu, bez wyraźnej przyczyny..

P.S. A co do identyfikacji odezwij się do Darka, najlepiej przez maila - on powinien Ci pomóc lub wskazać osobę, która pomoże. ;)

Awatar Methoo
    Oczywiście masz rację z tym r n l.m i tak dalej, już mi ktoś zwracał uwagę :D.

Ten drapieżny osobnik z pierwszego filmiku wydaje się ciemny bo dałem oświetlenie od dołu (nie jest niczym barwiony, wtedy ciężko byłoby zrobić preparat przyżyciowy). W rzeczywistości te roztocze są białe - wyglądają tak jak na Twoich dobrych zdjęciach.

Ciekawie brzmi wchodzenie Waszego skorpiona do miski z wodą. Niestety moja pajęczyca nie za bardzo chce robić takie rzeczy. Pasożytów jest u niej już mniej, możliwe, że część została zjedzona przez gatunek drapieżny ale nie mogę być pewien.

Pozostałe dwa gatunki, które opisałaś, to saprofagi. Też miałem z nimi do czynienia. Te najmniejsze zawsze najszybciej się mnożyły, wystarczyła chwila nieuwagi.

Do Darka już kiedyś pisałem, ale nie miałem do dyspozycji filmów ani zdjęć. Teraz może coś doradzi :).
    404 not found

Awatar Gutek669
    Gostynin
    Fajnie opisane, na pewno przyda się większości z nas, a roztocza trafiają się nawet jeśli staramy się dbać o porządek w terrarium jak najlepiej ;) Skąd można zdobyć te drapieżne roztocza żeby wrąbały te pasożytnicze i czy na pewno nie zaszkodzą pająkowi???
    Zaraś'külina, Neraś'küliyu, Khebáh, Adun Toridas......................Dark Templar

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)