czy ktoś wie jak działa ten 'mechanizm' dokładnie i mógłby to opisać bo wydaje się ciekawe, a takie info na pewno sie przyda :PCytat:
Zamieszczone przez watchu
Wersja do druku
czy ktoś wie jak działa ten 'mechanizm' dokładnie i mógłby to opisać bo wydaje się ciekawe, a takie info na pewno sie przyda :PCytat:
Zamieszczone przez watchu
nie rozumie osobiście tego zdania ;] chyba coś w nim autor pomieszal ale nie jest daleko od prawdy ....
jezeli autor tego zdania ma racje, to ja rozumiem to nastepujaco:
pajak ma otwarty krwioobieg(limfoobieg?), dlatego transprt limfy nie odbywa sie tak jak np. u kregowcow(zylami w jedna strone, a tetnicami w druga).
Do skurczu miesini potrzebne sa zwiazki enegetyczne, ktore sa czerpane z odowolka. Odnoza intensywnie pracuje i limfa jest ciagle pompowana do odnozy poprzez glowotulow... ale tylko do pewnego mometu, kiedy cisnienie jest zbyt duze, pajak musi sie zatrzymac i oddpompowac ja spowrotem do odwloka ;)
jakis inne zdania na ten temat :)
Ale muszą być jakieś struktury odpowiedzialne za czynne wpompowywanie limfy do odnóży no bo cały głowotułów (chyba mieliście na myśli głowotułów bo karapaks to sama tarczka grzbietowa, górny oskórek głowotułowia) ma szereg innych funkcji więc nie mógłby się ot tak kurczyć. Ogólnie to serce tłoczy hemolimfę z odwłoka do reszty ciała ale samo ono nie może swoimi skurczami determinować prostowanie odnóży. Myślę, że każde odnóże musi być zaopatrzone u ujścia w odrębny aparat zdolny do skurczu i tym samym wpompowania hemolimfy do środka odnóża. Nie kroiłem pająka to nie wiem ale tak na prawdę mało jest informacji na ten temat w necie, chyba że nie umiem dobrze szukać...
Jak na prawdę wygląda mechanizm wtłaczania hemolimfy do odnóży?
Pozdrawiam
w moim toku myslenia nie bylo opcji, ze to hemolimfa powoduje skurcze odnozy.... hemolimfa dostarcza tylko skladniki energetyczne do miesni ktore pracuja w odnozach.Cytat:
Ogólnie to serce tłoczy hemolimfę z odwłoka do reszty ciała ale samo ono nie może swoimi skurczami determinować prostowanie odnóży. Myślę, że każde odnóże musi być zaopatrzone u ujścia w odrębny aparat zdolny do skurczu i tym samym wpompowania hemolimfy do środka odnóża.
a co do samego mechanizmu pompowania... mysle ze pajak posiada odpowiednie miesnie ktore sluza do tego celu ;)
Hemolimfa nie powoduje skurczu tylko rozkurcz mięśni( wyprostowanie odnóży ). Zginanie odnóży powodują mięśnie, które są zasilane w składniki odżywcze zawarte w hemolimfie - ja to wszystko wiem.
Może zbyt zawile wyrażam swoje myśli. Ale już nieważne, tematowy cytat jest autorstwa watchu, trzeba go tu zagonić ;)
Witam, jestem, sam się zagoniłem :) Jak zobaczyłem tytuł to czułem intuicyjnie, że będzie mój cytat. Wchodzę patrze - watchu napisał :D
Napisałem to dość poglądowo :) Pisaliśmy o tym już w Vipie chyba już na tym forum. Rozmawialiśmy skąd przestoje w bieganiu u pająków czy coś takiego nie pamiętam.
Pogrzebałem i znalazłem to w dokumentach. Na tym właśnie się opierałem ze swoim stwierdzeniem ;)
O co chodzi ?? O to, że pająk kiedy biegnie to jego serce pompuje krew aortą główną, bocznymi do karapaksu i z powrotem dolnymi arteriami. W sytuacji dużej aktywności krew pompowana do karapaksu osiąga punkt krytyczny kiedy to ciśnienie tam jest tak wysokie, że uniemożliwia wepchnięcie krwi z odwłoku. Kiedy tak się dzieje odpowiednia ilość czasu pająk się nagle zatrzymuje.Cytat:
When the spider heart contracts (systole), blood is pushed not just forward through the aorta
and into the cephalothorax, but sideways through the lateral arteries, and backward, through and
down the abdominal artery. This system makes it possible for a different blood pressure to occur
in the cephalothorax and the abdomen. Under conditions of excessive activity, the blood pressure
in the cephalothorax becomes much higher than in the abdomen. A point is quickly reached
where the hemolymph pressure is so high in the cephalothorax, that blood can’t be pushed from
the abdomen through the aorta and into the cephalothorax. When this happens for a sufficient
amount of time, the spider suddenly stops.
I teraz są dwie opcje. Mięśnie odnóży umiejscowione w karapaksie mogą po prostu przestać pracować z braku O2. Drugą opcją jest czasowe niedotlenienie mózgu, które powoduje zatrzymanie wysyłania sygnałów do mięśni.
mechanizm zgodny jednak wg moich źrudel o unkcie " krytycznym " decydje natlenowanie a nie ciśnienie
hmmm... może dlatego, że już późno, ale... nie rozumiem :) mógłbyś rozszerzyć?? Czy to znaczy, że krew natlenowana i nienatlenowana posiadają jakieś... różne ciśnienia ?? :P nie rozumiem co tu jest tą "blokadą" w przepływie krwi.
hodzi o to ze zmiana ciśnienia hemolimfy zmniejsza ciśnienie parcialne w płucach przez copodczas ruchu następuje syndrom niedotleniowy co jest oznaką do zaprzestania ruchu czy jaoś tak
Rozszerzając temat chciałem zapytać jaka jest "wytrzymałość" pajaka w biegu?
Wszyscy wiemy które są szybsze które wolniejsze ale jak to wpływa na czas jaki pająk może biegnąć?
Ile może trwać nieprzerwany "sprint" do czasu zatrzymania w celu dotlenienia?
Czy ilość cykli bieg/odpoczynek jest jakoś ograniczona?(jak na przykład u ludzi)
Podejrzewam ze pająkowi po pewnym czasie zabraknie substancji odżywczych dla mięśni, jednak mięśnie ulegają także zmęczeniu.
Wie ktoś po jakim czasie "męczą"się mięśnie pająka? Czy chwila odpoczynku podczas "dotleniania" wystarczy aby mięśnie odpoczęły?
W pracy którą czytałem i z której czerpałem informację były dwie teorie powodu zatrzymania się.
Jedna, ze mięśnie się męczą - z dopiskiem właśnie takich wątpliwości jak Ty nabrałeś.
Oraz druga wersja - niedotlenienie mózgu, która jest bardziej prawdopodobna.
Wydaje mi się zatem, że mięśnie nie męczą się tak szybko i ten stop jest raczej spowodowany właśnie brakiem tlenu w mózgu niż w mięśniach.
Co do wytrzymałości no to chyba jednak zależy od pająka i jego stanu zdrowia ;) Dokładnych danych raczej nie otrzymasz. Przynajmniej nie naukowe ;)
mam przez to rozumiec, ze tlen ktory byl przeznaczony dla mozgu, jest zabierany przez miesnie?
hehe - nie :) używany jest równolegle. Tylko rozpatrując opcję, że mięśnie się "meczą" jak wytłumaczymy, że potem pająk może biec dalej z równą aktywnością jak przed postojem.Cytat:
Zamieszczone przez Sylo
Tlenu przestaje brakować i nogom i mózgowi i ale wersja, że mózg zaprzestaje wysyłać informacje jest po prostu odpowiedniejsza [właśnie przez to, że mięśnie potem dalej pracują, a przecież mięsień jak się zmęczy to tak szybko nie działa znowu.]
Zwłaszcza zważywszy na to, że mięśnie mogą nadal pracować w warunkach beztlenowych a mózg już nie.